Kedy a akým spôsobom podať výpoveď v práci, aby som mala nárok na plnú dávku v nezamestnanosti?

Zodpovedané
1. máj 2024

Dobrý deň

1.12.2024 bude mať dcéra tri roky a mne vtedy zanikne nárok na rodičovské.

Kedy a akým spôsobom podať výpoveď v práci, aby som mala nárok na plnú dávku v nezamestnanosti?

Ďakujem

Dobrý deň,

výpovedná doba plynie od prvého dňa mesiaca nasledujúceho po doručení výpovede. Pracovný pomer sa skončí uplynutím výpovednej doby.

Pokiaľ by ste výpoveď doručili zamestnávateľovi v septembri 2024, tak výpovedná doba začne plynúť 01.10.2024 a pracovný pomer by takto skončil 30.11.2024.

Pokiaľ by ste chceli aby sa pracovný pomer skončil 1.12.2024, potom by ste podali dohodu o skončení pracovného pomeru k tomuto dňu, ak by s ňou zamestnávateľ súhlasil. Na to, aby ste si navýšili výšku dávky v nezamestnanosti, potrebujete nejakú časť z nevyčerpanej dovolenky pred skončením pracovného pomeru čerpať.

Vyššia podpora je vtedy, ak sa čerpá menej dní dovolenka a viac dní je preplatená, alebo je k tomu aj odstupné. Tým sa zvyšuje vymeriavací základ. S čerpaním dovolenky by ale musel súhlasiť zamestnávateľ.

Na druhej strane sa znižuje maximálny vymeriavací základ na platenie odvodov do Sociálnej poisťovne vtedy, pokiaľ v danom mesiaci je časť mesiaca osoba ešte na RD, časť z neho čerpá dovolenku, poprípade skončí pracovný pomer v priebehu mesiaca. Záleží to aj od toho, či osoba za posledné dva roky pred evidenciou mala aj iný príjem. Už nie vždy vyjde maximálna dávka v nezamestnanosti.

S prianím pekného dňa,
Lenka