Kedy je potrebné nastúpiť do nového zamestnania, aby som splnila podmienku 90 dní?

Zodpovedané
18. aug 2023

Dobrý deň,

po vysokej škole som zamestnaná skoro 3 roky a podmienku 270 dní spĺňam. Momentálne som na začiatku 5. mesiaca, avšak bude mi končiť zmluva. Nerada by som išla na PN.

Cítim sa dobre a ak sa podarí druhé dieťatko, rada by som išla na reťazovú materskú, kde je najlepšie mať pracovnú zmluvu na neurčito. Keďže pracujem v oblasti personalistiky a ekonomiky, tak nemám problém pracovať z domu a zatiaľ je našťastie všetko v poriadku.

S rodinným príslušníkom sme sa dohodli, že by som mohla nastúpiť k nemu do firmy. Pomohol by mi aj tým, ak by som splnila podmienku 90 dní pred nástupom na materskú a dal by mi aj vyššiu mzdu akú mám teraz.

Môžem mať problém, keď sa jedná o rodinného príslušníka?

Pokiaľ to správne chápem, tak nikde v zákone to nie je zakázané.

Kedy je potrebné nastúpiť do nového zamestnania, aby som splnila podmienku 90 dní, keď termín pôrodu je 10.1.2024?

Ak zmením zamestnanie, mám nárok na tehotenský príspevok?

Ten mi schválili od júla.

Ďakujem

Dobrý deň,

tehotenské budete poberať až do pôrodu.

Zamestnať sa môžete u rodinného príslušníka. Záleží ale, ako sa k tomu postaví Sociálna poisťovňa, či to nebude považovať za špekulatívny krok.

U nového zamestnávateľa potrebujete mať najmenej 90 dní nemocenského poistenia, ešte pred nástupom na MD. Ak máte termín pôrodu stanovený na 10.01.2024, nástup na MD = 6 týždňom pred pôrodom je cca 29.11.2023. Tento dátum Vám stanoví gynekológ. Zároveň 90 dní pred nástupom na MD je orientačne okolo 28.08.2023, ideálne nastúpiť do nového zamestnania o čosi skôr.

S prianím pekného dňa,
Lenka