Kedy je pre mňa najlepšie ukončiť hlavný pracovný pomer a kedy sa mám zaevidovať na úrade práce?

Zodpovedané
19. júl 2023

Dobrý deň,

potrebovala by som sa poradiť ohľadom mojej situácie.

V 06/2020 som z práce odišla na materskú. V práci som bola zamestnaná na hlavný pracovný pomer, ktorý stále trvá. Následne som plynule prešla na rodičovskú dovolenku, ktorá už bude končiť - 20.7.2023 bude mať syn 3 roky.

V práci plánujem ukončiť pracovný pomer dohodou (z dôvodu organizačných zmien by mi malo byť vyplatené odstupné). V tej istej firme som v 07/2022 začala pracovať na dohodu (vedľajší príjem) - aktuálne budem na dohodu pracovať ešte do 31.7.2023.

V práci mi navrhli, aby som si po skončení RD čerpala dovolenku (ak dobre rátam, je to 6 dní) do konca júla a pracovný pomer ukončíme k 31.7.2023 z dôvodu, že vtedy sa končí aj spomínaná dohoda.

Po skončení pracovného pomeru mám v pláne evidovať sa na úrade prace a (ak to bude možné) poberať podporu.

Aký postup zvoliť?

Kedy ukončiť hlavný pracovný pomer a kedy sa zaevidovať na ÚPSVaR), aby som si "nepokazila" výšku podpory?

Z čoho sa mi teraz vlastne bude počítať?

Je správne ukončiť pracovný pomer až k 31. júla?

Ďakujem

Dobrý deň,

uvedený postup je v poriadku. Po skončení pracovného pomeru i dohody sa môžete zaevidovať na ÚPSVaR.

Rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie dvoch rokov predchádzajúcich dňu, v ktorom vznikol nárok na dávku v nezamestnanosti.
Vedľajší príjem ovplyvňuje výšku podpory.

Ak by ste išli na ÚP a v posledných dvoch rokoch pred zaradením budete mať v hlavnom zamestnaní hrubú mzdu (budete čerpať dovolenku, príp. preplatenú nevyčerpanú dovolenku s odstupným), tak tým pádom ste neboli iba na rodičovskej dovolenke. Zároveň ste pracovali na dohodu, dávka sa vypočíta z vymeriavacieho základu, ktorý ste dosiahli v posledných dvoch rokoch pred zaradením zo zamestnania. Teda z tejto súčasnej čerpanej dovolenky, príp. preplatenej, odstupného, ale aj z dohody.

Ak si chcete navýšiť vymeriavací základ na výpočet podpory potrebujete mať čo najviac preplatenej dovolenky s odstupným, ale je potrebné dovolenku aj čerpať a koľko dní je to len o dohode so zamestnávateľom.

S prianím pekného dňa,
Lenka