Kedy je výhodnejšie uplatniť si nezdaniteľnú položku na zamestnanca?

Zodpovedané
10. okt 2023

Dobrý deň,

pracujem na polovičný úväzok a som aj SZČO. V práci som nepodpísala, aby mi odpočítavali 410,24 nezdaniteľnú položku. Chcela som si to zohľadniť v ročnom zúčtovaní dane v 1/2024 za rok 2023. Nejako som nevenovala pozornosť výplatným páskam, čo je moja vina. Až teraz som zistila, že mzdárka to robila, aj keď som ju o to žiadnym tlačivom nežiadala.

Je pravda, že by to bolo výhodnejšie pre mňa urobiť pri ročnom zúčtovaní?

Ona mi totiž tvrdí, že to je jedno kedy si to uplatním, či raz do roka alebo takto mesačne ako to ona urobila. Vraj to nemá vplyv na výšku dane. Ja sa jej snažím oponovať, že keď mi z hrubej mzdy 420 EUR mesačne odvedie odvody, tak môj základ dane je nižší ako mesačná nezdaniteľná položka.

Ako to je správne?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak ste mali príjem za SZČO, podáva sa daňové priznanie a nežiadate zamestnávateľa o ročné zúčtovanie. Pokiaľ sa Vám nezdaniteľná časť neminula "nevyčerpala" celá, mali ste nižší príjem ako samotná nezdaniteľná časť, nevyčerpaný rozdiel sa douplatní v daňovom priznaní.

S prianím pekného dňa,
Lenka