Kedy mám nárok, aby za mňa platil poistenie štát?

Zodpovedané
22. máj 2024

Dobrý deň,

manžel pracuje v Rakúsku (odtiaľ poberáme rodinné prídavky aj rodičovský príspevok), bývame na Slovensku. Minulý rok sa nám narodila dcéra. Ja som pred otehotnením bola nezamestnaná, takže mi nevznikol nárok na materskú dovolenku. Tým, že som nemala nárok na materskú som si musela zdravotné poistenie tu na Slovensku platiť sama. Potom mi poradili na úrade práce, že sa môžem znova evidovať ako uchádzač o zamestnanie, aby ZP platil za mna štát.

Teraz ma však naháňajú, že mám chodiť na podpisy a aktívne si hladať zamestnanie i napriek tomu, že mám doma ročné bábätko. ZP v Rakúsku mi nechceli dať, pretože som tam nepracovala a mám trvalý pobyt na Slovensku.

Existuje nejaký spôsob, aby platil za mňa poistenie štát?

Ďakujem

Dobrý deň,

v priloženom linku nájdete zoznam všetkých osôb, za ktoré platí štát zdravotné poistenie. Možno nájdete aj inú možnosť:
https://www.vszp.sk/platitelia/platenie-poistne...

S prianím pekného dňa,
Lenka