Kedy mi ako SZČO osobe nevznikne povinnosť platiť odvody do Sociálnej poisťovne?

Zodpovedané
22. máj 2024

Dobrý deň,

v roku 2024 budem mať príjem zo závislej činnosti za mesiace január až jún (práca) cca 8500 EUR. Chcem dať výpoveď, trochu voľno, resp. úrad práce.

V októbri chcem začať podnikať ako SZČO. Za 10, 11 a 12/2024 budem mať príjem 4000 EUR.

Vznikne mi povinnosť v roku 2025 platiť do Sociálnej poisťovne odvody ako SZČO?

Keď moje príjmy ako SZČO hranicu vzniku povinnej platby do SP za rok 2024 neprekročia a zrátam príjmy zo závislej činnosti aj podnikania za rok 2024, tak ju prekročia?

Platí tam nejaká mesačná sadzba za tri mesiace podnikania, ktorú nesmiem prekročiť, aby mi nevznikla povinnosť platieb do SP v r. 2025?

Ďakujem

Dobrý deň,

povinnosť platiť odvody do Sociálnej poisťovne sa posúdi k 1.7.2025 na základe podaného daňového priznania do 31.3.2025.

Ak Vaše príjmy iba v rámci SZČO za celý rok 2024 nepresiahnu zákonom stanovenú hranicu (nebudú vyššie ako 8 580 EUR), nevznikne Vám povinnosť platiť odvody do Sociálnej poisťovne od 01.07.2025 do 30.6.2026. Pri odklade od 01.10.2025 do 30.09.2026.

Ak teda nepresiahnete hranicu príjmu (nerieši sa koľko mesiacov ste v danom roku mali živnosť), tak odvody platiť nebudete a nová hranica sa posúdi zase až o rok. Príjmy zo zamestnania sa do tohto posudzovaného príjmu nepočítajú.

S prianím pekného dňa,
Lenka