Kedy najneskôr musím podať výpoveď, keď mi končí rodičovská dovolenka?

Zodpovedané
12. máj 2024

Dobrý deň,

zaujímalo by ma, že ako to je s ukončením pracovného pomeru počas rodičovskej dovolenky. Dcéra dovŕši 3 roky 15. júla a do pôvodného zamestnania sa už neplánujem vrátiť.

Kedy najneskôr musím zamestnávateľovi podať výpoveď?

Koľko dovolenky čerpať, prípadne dať si preplatiť, aby som si navýšila dávku v nezamestnanosti?

Mám cca 25 dní dovolenky.

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

ak chcete podať výpoveď, výpovedná lehota je dvojmesačná.

Výpovedná doba plynie od prvého dňa mesiaca nasledujúceho po doručení výpovede. Pracovný pomer sa skončí uplynutím výpovednej doby.

Pokiaľ by ste výpoveď doručili zamestnávateľovi v apríli 2024, tak výpovedná doba začne plynúť 01.05.2024 a pracovný pomer by takto skončil 30.06.2024. To ste už asi nestihli, ak podáte výpoveď v máji, pracovný pomer by skončil 31.07.2024.

Pokiaľ by ste chceli, aby sa pracovný pomer skončil 15.07.2024, potom by ste podali dohodu o skončení pracovného pomeru k tomuto dňu. Je potrebné, aby s ňou zamestnávateľ súhlasil.

Vyššia podpora je vtedy, ak sa čerpá pár dní dovolenka a viac dní je preplatená, alebo je k tomu aj odstupné. Tým sa zvyšuje vymeriavací základ. S čerpaním dovolenky by musel súhlasiť zamestnávateľ.

Na druhej strane sa znižuje maximálny vymeriavací základ na platenie odvodov do Sociálnej poisťovne vtedy, pokiaľ v danom mesiaci je časť mesiaca osoba ešte na RD, časť z neho čerpá dovolenku, poprípade skončí pracovný pomer v priebehu mesiaca. Záleží to aj od toho, či ste za posledné dva roky pred evidenciou mali aj iný príjem.

S prianím pekného dňa,
Lenka