Kedy prepadne nevyčerpaná dovolenka?

Zodpovedané
26. aug 2023

Dobrý deň,

rada by som sa poradila ohľadom nevyčerpanej dovolenky.

Ak som bola na MD, RD a následne znova na MD a RD a z nej som išla plynule na pandemickú OČR, kde som bola cca 2 roky, so zostatkom dovolenky z obdobia materských 23,5 dňa, ako by to bolo?

Prenáša sa mi táto dovolenka na vyčerpanie teraz po ukončení OČR?

Ďakujem

Dobrý deň,

podľa Zákonníka práce, § 113
(3) Ak si zamestnankyňa alebo zamestnanec nemôže vyčerpať dovolenku pre čerpanie materskej dovolenky, otcovskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky ani do konca nasledujúceho kalendárneho roka, nevyčerpanú dovolenku im zamestnávateľ poskytne po skončení materskej dovolenky, otcovskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky.
(2) Ak si zamestnanec nemôže vyčerpať dovolenku v kalendárnom roku preto, že zamestnávateľ neurčí jej čerpanie, alebo pre prekážky v práci na strane zamestnanca, zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi dovolenku tak, aby sa skončila najneskôr do konca nasledujúceho kalendárneho roka.

Týmito ustanoveniami Vám dovolenka neprepadla, máte na ňu nárok.

S prianím pekného dňa,
Lenka