Kedy si mám navýšiť DNP na maximálnu sumu?

Zodpovedané
15. aug 2023

Dobrý deň,

do 31.8.2022 som bola zamestnaná na TPP (ale už na materskej/RD od 6/2021 s 1. dieťaťom). Od 20.6.2023 som sa prihlásila na DNP s minimálnym vymeriavacím základom. Aktuálne som v 5. týždni tehotenstva a nástup na materskú mám začiatkom 3/2024.

Ako sa bude vypočítavať tehotenské/materské?

Kedy navýšiť DNP na maximálnu sumu a na ako dlho, aby som mala čo najlepšiu výšku materskej?

Vypočítava sa to najmä z DNP alebo ako kombinácia zamestnanie a DNP?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak chcete, aby sa tehotenské/materské vypočítalo z iného vymeriavacieho základu, musí dobrovoľné nemocenské poistenie trvať najmenej 26 týždňov pred začatím poberania tehotenského alebo materského.

Pri DNP je možné vymeriavací základ zmeniť najskôr po 6 mesiacoch. Takúto zmenu už nestíhate.

Je možná ešte varianta, že sa odhlásite z tohto DNP a nanovo sa prihlásite s Vami určeným vymeriavacím základom. Aby ste stihli trvanie 26 týždňov nová prihláška najneskôr do 7. - 8. týždňa, ideálne ešte skôr, a to v prípade rizika predčasného pôrodu. Pretože ak by Vám dobrovoľné nemocenské poistenie trvalo pred nástupom na materskú menej ako 26 týždňov, materské by sa vypočítalo z minimálneho základu.

S prianím pekného dňa,
Lenka