Koľko by som si mal pravidelne mesačne poslať do zdravotnej poisťovne?

Zodpovedané
12. máj 2024

Dobrý deň,

som zamestnaný na TPP a taktiež som si založil živnosť v 02/2024. Zamestnávateľ za mňa riadne odvádza odvody do poisťovní.

Koľko by som mal odkladať/odvádzať do ZP dobrovoľne ako SZČO?

Zatiaľ nemám žiadny základ z čoho by mi to mohli vyrátať a radšej by som to priebežne platil, ako keby mi majú potom vyúčtovať nedoplatok.

Moje zdaniteľné príjmy z TPP 2023 - €40k ( v roku 2024 očakávam +2/3k€), povinné poistné z TPP 2023 - 1600€.
Očakávané príjmy z SZČO za prvý účtovný rok (02/2024-02/2025) cca €45k (paušálne výdaje).

Aký budem mať nedoplatok, resp. koľko by som si mal pravidelne mesačne odložiť/poslať do ZP?

Ďakujem

Dobrý deň,

odporúčam Vám ísť priamo do pobočky Zdravotnej poisťovne a dohodnúť sa na vymeriavacom základe, z ktorého budete platiť preddavky za szčo. Vy teraz kvôli súbehu TPP vymeriavací základ za szčo máte nulový, ale môžete ho zmeniť a nastaviť. Predpokladný príjem je vysoký, bude aj vyšší odvod do ZP.
viac info nájdete aj:
https://www.union.sk/rzp-szco/
https://www.vszp.sk/platitelia/platenie-poistne...

S prianím pekného dňa,
Lenka