Končí mi druhá rodičovská a som znovu tehotná. Je šanca, že budem mať nárok na materskú dávku?

Zodpovedané
9. júl 2023

Dobrý deň,

od roku 2018 som bola na dvoch materských a rodičovských za sebou s tým, že druhá končí v septembri 2023. V marci 2023 som ukončila pracovný pomer vo firme, chcela som si hľadať novú prácu po skončení rodičovskej. Teraz som zistila, že som tehotná a predpokladaný termín pôrodu je marec 2024.

Je nejaká možnosť, že by som mala nárok na materské?

Ďakujem

Dobrý deň,

záleží, kedy Vám skončilo nemocenské poistenie. Čerpali ste pred skončením pracovného pomeru dovolenku? Ak nie a ani ste nepracovali, tak Vám nemocenské poistenie zaniklo dňom nástupu na druhú rodičovskú dovolenku a už nebudete mať ani ochrannú lehotu. Overte si zánik nemocenského poistenia.

Pokiaľ splníte 270 dní nemocenského poistenia (zamestnanie, DNP) za posledné dva roky pred pôrodom, budete mať nárok na materské.

S prianím pekného dňa,
Lenka