Končí mi rodičovská dovolenka a chcem ísť na úrad práce. Ako dosiahnem čo najvyššiu dávku?

Zodpovedané
22. jan 2024

Dobrý deň,

pred materskou som bola normálne zamestnaná, teda asi 7 rokov som robila v tej firme. Pracovný pomer stále trvá. Od 2/2019 som bola na materskej, potom mi začala rodičovská dovolenka, medzitým som ešte čerpala dovolenku, ktorá mi ostala pred materskou. Od februára 2020 som pracovala na dohodu asi nejaké 4 mesiace. Od mája 2021 mi začala ďalšia materská a potom klasicky čerpám rodičovskú dovolenku do 3 roka. Do pôvodnej práce sa určite vrátiť nechcem.

Z čoho sa mi vlastne vypočíta podpora?

Ako to spraviť, aby mi podpora dosiahla čo najvyššiu výšku?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

je podstatné vedieť, že či za posledné dva roky od možnej evidencie na ÚPSVaR ste počas pracovného pomeru boli iba na rodičovskej dovolenke, alebo by bola časť obdobia na materskej, či v danom období by nebol žiadny zdaniteľný príjem. Ak ste v rozhodujúcom období dvoch rokov predchádzajúcich dňu zaradenia do evidencie namali žiadny vymeriavací základ (nemali ste príjem a neboli ste iba na rodičovskej dovolenke), v takomto prípade sa denný vymeriavací základ určí z minimálneho vymeriavacieho základu.

Ak by ste išli na ÚP a v posledných dvoch rokoch pred zaradením ste v hlavnom zamestnaní mali hrubú mzdu (čerpanie dovolenky, preplatenie nevyčerpanej dovolenky), tak tým pádom ste neboli iba na rodičovskej dovolenke. Dávka sa vypočíta z vymeriavacieho základu, ktorý ste dosiahli v posledných dvoch rokoch pred zaradením do evidencie. Vymeriavací základ pre výpočet podpory by bol z čerpaných dní dovolenky a prípadne preplatenej nevyčerpanej dovolenky, ak by s uvedeným zamestnávateľ súhlasil. Zároveň by sa Vám aktivovalo nemocenské poistenie po RD. Mohlo by sa Vám to zísť ak plánujete ďalšie tehotenstvo.

Maximálny VZ sa môže krátiť, nakoľko neodpracujete resp. nebudete čerpať dovolenku celý mesiac, iba časť z neho. Či vyjde maximálna podpora, k tomu sa nevyjadrím. Môžete si dať prepočítať zamestnávateľovej mzdárke (ak bude ochotná sa tým zaoberať), aký vymeriavací základ na platenie odvodov do Sociálnej poisťovni by Vám vznikol za tie čerpané a preplatené dni dovolenky s prihliadnutím na krátenie maximálneho VZ.

Rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie dvoch rokov predchádzajúcich dňu, v ktorom vznikol nárok na dávku v nezamestnanosti.

S prianím pekného dňa,
Lenka