Má manžel nárok na uplatnenie nezdaniteľnej časti na manželku, keď som celý rok 2023 bola iba na rodičovskej?

Zodpovedané
7. feb 2024

Dobrý deň,

ja som bola celý rok 2023 na rodičovskej dovolenke, poberala som iba štátnu dávku. Manžel má mesačne okolo 1300 EUR, ale aj s daňovým bonusom na dve deti 280 EUR.

Má nárok na uplatnenie nezdaniteľnej časti na mňa ako manželku?

Ako by sme to vedeli vypočítať doma?

U neho v práci mu ekonómka povedala, že nevie ako sa to robí.

Ďakujem

Dobrý deň,

áno, môže si uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane na manželku.

Nezdaniteľná časť na manželku za rok 2023 je daná: 4500,86 EUR - vlastný príjem manželky. Od tejto nezdaniteľnej čiastky musí odpočítať vlastný príjem manželky (tehotenské, materské, PN, príjem zo zamestnania) a z tejto sumy sa určí alikvotná časť podľa počtu kalendárnych mesiacov, pre ktoré boli podmienky splnené k 1. dňu daného mesiaca.
Vo Vašom prípade 4500,86 EUR - vlastný príjem manželky, ak ste mali iba rodičovský príspevok, tak zostane čiastka 4500,86 EUR. Túto čiastku zapíše do žiadosti o ročné zúčtovanie. Priloží kópiu sobášneho listu.

S prianím pekného dňa,
Lenka