Má môj muž nárok uplatniť si na mňa nezdaniteľnú časť?

Zodpovedané
13. jan 2024

Dobrý deň,

minulý rok som bola v 01/2023 PN. 02/2023 do 18.2 PN a nastúpila som na MD.
MD mi skončila 13.10.2023 a odvtedy poberám RP.

Má muž nárok uplatniť si na mňa nezdaniteľnú časť?

PN (400 EUR) a MD 600 EUR.

Ďakujem

Dobrý deň,

môže si manžel uplatniť nezdaniteľnú časť na manželku. Len od tehto nezdaniteľnej čiastky musí odpočítať vlastný príjem manželky a z tejto sumy sa určí alikvotná časť podľa počtu kalendárnych mesiacov, pre ktoré boli podmienky splnené k 1. dňu daného mesiaca.
Štátne sociálne dávky sa nezapočítavajú sa do vlastného príjmu manželky = rodičovský príspevok.

Ostatné dávky ako materská aj PN sa započítajú do vlastného príjmu manželky.

Podľa toho čo uvádzate, Váš príjem za PN a materskú prekročí výšku nezdaniteľnej časti na manželku (4 500,86 EUR).

S prianím pekného dňa,
Lenka