Má pre mňa význam požiadať bývalého zamestnávateľa o ročné zúčtovanie?

Zodpovedané
20. feb 2024

Dobrý deň,

pracovná zmluva trvala do mája 2023, od júna do decembra som bol PN. V auguste sa nám narodilo dieťa. Zo zamestnania (TPP do mája) som mal príjmy: v hrubom cez 12 000 EUR, v čistom 9000 EUR. Momentálne som mimo pracovný pomer.

Mám teoreticky nárok na vrátenie nejakej časti dane vzhľadom k uvedeným sumám?

Predpokladám, že na dieťa aj keď sa narodilo až v auguste mám nárok žiadať vrátenie dane 140 EUR za mesiace január - máj, teda 140 x 5.

Zároveň nejaký hrubý odhad toho pri hrubom prijme 12000 EUR - rozloženého na mesiace január až máj.

Malo by pri takej sume vyjsť odhadom nejaké vrátenie nezdaniteľnej časti dane?

Zvažujem či si mám dať DP vypracovať bývalému zamestnávateľovi alebo niekomu nezávislému, aby mi to nepokašľal a vrátilo sa mi všetko ako sa má. Iné vratký dane, hypo na partnera a podobne si neuplatňujem.

Prvá rada, čo som dostal: Nezdaniteľná časť sa počíta na celý rok, čiže možno sa vrátia celé preddavky na daň. Na dieťa uplatniť daňový bonus plus zarátať aj príjem manželky, aby sa zvýšil bonus. Ak nebola zamestnaná, tak uplatniť aj jej nezdaniteľnú časť. Ale pozor, aby bol dostatočný príjem, ináč nebude nárok na daňový bonus. Potom si jej nezdaniteľnú časť radšej neuplatňovať.

Tej rade nerozumiem. Manželku nemám, mám iba partnerku a tá pracovala do marca 2023. Potom išla na rizikové.

Ďakujem

Dobrý deň,

odporúčam Vám kontaktovať z Vášho okolia účtovníka, účtovníčku, alebo účtovnú kanceláriu, kde by Vám aj vysvetlili aké máte možnosti.

Môže Vám vyjsť preplatok na dani, keďže ste nemali príjem (mimo PN) po celý rok. Máte nárok aj na daňový bonus na dieťa, a to od mesiaca jeho narodenia. Výška DB sa prepočíta podľa celoročného príjmu zo zamestnania, nakoľko by ste podávali daňové priznanie, mohol by sa zahrnúť do DP aj príjem partnerky. Jedine by ste si nemohli uplatniť nezdaniteľnú časť na manželku nakoľko nie ste manželmi.

S prianím pekného dňa,
Lenka