Má si na mňa manžel uplatniť nezdaniteľnú časť?

Zodpovedané
3. feb 2024

Dobrý deň,

chcela by som Vás poprosiť o radu. V roku 2023 som bola na rodičovskej dovolenke a poberala rodičak, ktorý mi skončil k 14.11.2023. Potom som si v práci na TPP vyčerpala dovolenku v období 15.11.- 31.12.2023. Za čerpanie dovolenky som dostala približne 1300 EUR.

Mám si podávať daňové priznanie?

Má si na mňa manžel (zamestnaný na TPP) uplatniť daňový bonus na manželku?

Je potrebné spraviť oboje?

Ďakujem

Dobrý deň,

povinnosť podať daňové priznanie k dani z príjmov vzniká fyzickej osobe za predpokladu, že dosiahla celkové zdaniteľné príjmy za rok 2023, ktoré sú vyššie ako 2461,41 EUR.

Ak nemáte povinnosť podať daňové priznanie, ale ak ste mali zrazenú preddavkovú daň, tak podaním DP Vám ju vrátia. Alebo požiadate o ročné zúčtovanie dane do 15.02.2024 bývalého zamestnávateľa a nemusíte sa DP zaoberať.

Manžel tiež podá daňové priznanie alebo požiada o ročné zúčtovanie dane svojho zamestnávateľa, kde si môže uplatniť nezdaniteľnú časť na manželku.

Nezdaniteľná časť na manželku za rok 2023 je daná: 4500,86 EUR - vlastný príjem manželky. Od tejto nezdaniteľnej čiastky musí odpočítať vlastný príjem manželky (príjem z Vášho zamestnania - odvody) a z tejto sumy sa určí alikvotná časť podľa počtu kalendárnych mesiacov, pre ktoré boli podmienky splnené k 1. dňu daného mesiaca.

Štátne sociálne dávky sa nezapočítavajú sa do vlastného príjmu manželky = rodičovský príspevok.

S prianím pekného dňa,
Lenka