Má SZČO manžel nárok na materské, keď minulý rok neplatil odvody?

Zodpovedané
6. mar 2024

Dobrý deň,

môj manžel je živnostník, synček je narodený 9.3.2022. Pri minuloročnom daňovom priznaní to mal manžel robené na minimálku, čiže neplatil sociálne poistenie. Tohtoročné daňové priznanie má okolo 17 000 EUR, čiže od júla bude platiť sociálku.

Má nárok na materské, keď minulý rok neplatil sociálne odvody?

Ak by mal na ňu nárok, musí si pozastaviť živnosť?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

nie.

Iba ak by bol povinným platiteľom odvodov do Sociálnej poisťovne (viac ako 270 dní za posledné dva roky), môže mať nárok na materské.

S prianím pekného dňa,
Lenka