Má význam podať odvolanie ohľadom PN?

Zodpovedané
8. apr 2024

Dobrý deň,

chcela by som sa s Vami poradiť ohľadom výšky nemocenskej dávky. K 30.1.2024 mi skončila rodičovská dovolenka. Od 31.1.2024 až do 1.3.2024 som čerpala dovolenku a následne bol ukončený pracovný pomer. V ochrannej lehote som išla na PN. Mala som odpracovaných 22 dní, čiže som rátala, že mi bude PN vypočítaná z týchto dní. Mala som tam aj nejakú dovolenku preplatenú plus odmeny k tomu.

Prišiel mi však papier, kde mi vypočítali úplne inú výšku ako som očakával. Nedalo mi to, tak som zavolala do práce. Zo Sociálnej poisťovne sa informovali o výške platu a na základe toho mi vypočítali výšku PN.

Má význam podať odvolanie a obhajovať sa tým, že mám odpracovaných viac ako 21 dní?

Teda, že mi majú PN vypočítať podľa toho.

Je v poriadku, keď sa informovali na firme a výšku PN určili z predpokladaného príjmu?

Ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ ste išli na PN z ochrannej lehoty, rozhodujúce obdobie bol rok 2023. Pracovný pomer začal 1.1.2023 alebo skôr a skončil v roku 2024, preto zo SP kontaktovali zamestnávateľa ohľadom určenia pravdepodobného VZ.

S prianím pekného dňa,
Lenka