Má zmysel stať sa samoplatcom nemocenského?

Zodpovedané
6. jún 2024

Dobrý deň,

13.3.2022 som nastúpila na materskú, ktorú som poberala do 15.11.2022. Následne som išla na rodičovský príspevok. Zamestnávateľ mi nepredĺžil zmluvu a ukončil pracovný pomer k 31.12.2023. Vo februári som zistila, že som tehotná a mám termín pôrodu 30.10.2024.

Mám nárok na materskú?

Ak nemám nárok na materskú, oplatí sa mi platiť nemocenské, aby som získala aspoň minimum a následne mala nárok aspoň na vyšší rodičovský príspevok?

Nestíham si ho platiť 26 týždňov.

Ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ by ste sa nanovo nezamestnali alebo dobrovoľne nepoistili a pred skončením predchádzajúceho pracovného pomeru neaktivovali nemocenské poistenie (napr. čerpaním dovolenky), tak Vám zaniklo nemocenské poistenie dňom nástupu na rodičovskú dovolenku. V takomto prípade, aby ste mali nárok na nové materské, museli by ste mať nových 270 dní nemocenského poistenia. To isté platí aj pre tehotenské.

Ak ste čerpali dovolenku a aktivovali takto nemocenské poistenie pred skončením pracovného pomeru, dni na RD by sa započítali do potrebných 270 dní nemocenského poistenia.

Ak sa zamestnáte alebo dobrovoľne poistíte, pred nástupom na materskú budete mať aktívne nemocenské poistenie, dni na RD z predchádzajúceho pracovného pomeru sa započítajú do potrebných 270 dní nemocenského poistenia. A takto budete mať nárok na materské, aj keby ste dobrovoľné poistenie neplatili viac ako 26 týždňov a materské by bolo z minimálneho vymeriavacieho základu, ale mali nárok aj na vyšší rodičovský príspevok.


S prianím pekného dňa,
Lenka