Mal by manžel nastúpiť na PN ešte tento rok?

Zodpovedané
9. dec 2023

Dobrý deň,

manžel končí 27.12.2023 materskú a zároveň bude končiť pracovný pomer.

Je lepšie nastúpiť na PN ešte v tomto roku alebo až po 1.1.2024?

Z čoho sa vypočítava PN pre tento rok a z čoho pre nasledujúci?

Ďakujem

Dobrý deň,

PN sa počíta podľa toho, kedy vznikol pracovný pomer. Ochrannú lehotu má iba 7 dní.

Ak vznikol k 1.1.2022 alebo skôr, tak sa PN bude počítať z vymeriavacich základov roku 2022 ak nastúpi na PN v roku 2023. Ak v roku 2024, tak z vymeriavacieho základu z roka 2023.
Ak vznikol po 1.1.2022 tak sa bude počítať z vymeriavacích základov od vzniku pracovného pomeru do konca kalendárneho mesiaca predchádzajúceho kalendárnemu mesiacu, v ktorom vznikne PN pokiaľ by nastúpil na PN v roku 2023.

Ak mu ale pracovný pomer trval k 1.1.2022 alebo skôr, tak by bolo ideálne nastúpiť na PN ešte v roku 2023.

S prianím pekného dňa,
Lenka