Mala by som dať výpoveď už počas rodičovskej dovolenky?

Zodpovedané
30. jan 2024

Dobrý deň,

rada by som sa poradila ohľadom svojej situácie. 10.5.2024 mi končí rodičovská dovolenka. Je možné, že dostanem z práce výpoveď, lebo prepúšťajú veľa ľudí. Zatiaľ mi nedali vedieť.

Ak sa rozhodnem dať výpoveď sama, je nutné ju podať už počas RD 2 mesiace vopred, aby začala plynúť výpovedná lehota?

Teda do 10.3.2024?

Ako je to v prípade uplatnenia najvyššej podpory?

Mala by som ukončiť svoju RD 9.5. a na10.5.2024 čerpať jeden deň dovolenky, plus si nechať preplatiť zvyšné dní dovolenky a to by mohlo zabezpečiť vyšší príjem z úradu práce?

Na úrad práce je nutné sa evidovať následne 13.5.( v pondelok) od dátumu 11.5. spätne?

Ďakujem

Dobrý deň,

výpovedná doba plynie od prvého dňa mesiaca nasledujúceho po doručení výpovede. Pracovný pomer sa skončí uplynutím výpovednej doby.

Pokiaľ by ste výpoveď doručili zamestnávateľovi v marci 2024, tak výpovedná doba začne plynúť 01.04.2024 a pracovný pomer by takto skončil 31.05.2024.

Pokiaľ by ste chceli aby sa pracovný pomer skončil 10.5.2024, potom by ste podali dohodu o skončení pracovného pomeru k tomuto dňu, ak by s ňou zamestnávateľ súhlasil, mohlo by to byť tak ako popisujete.

Vyššia podpora je vtedy, ak sa čerpá menej dní dovolenka a viac dní je preplatená, alebo je k tomu aj odstupné. Tým sa zvyšuje vymeriavací základ. S čerpaním dovolenky by ale musel súhlasiť zamestnávateľ.

Na druhej strane sa znižuje maximálny vymeriavací základ na platenie odvodov do Sociálnej poisťovne vtedy, pokiaľ v danom mesiaci je časť mesiaca osoba ešte na RD, časť z neho čerpá dovolenku, poprípade skončí pracovný pomer v priebehu mesiaca. Záleží to aj od toho, či osoba za posledné dva roky pred evidenciou mala aj iný príjem. Už nie vždy vyjde maximálna dávka v nezamestnanosti.

S prianím pekného dňa,
Lenka