Mala by som sa evidovať na úrade práce?

Zodpovedané
11. apr 2023

Dobrý deň,

som zamestnaná od roku 2018. V roku 2020 apríli som išla na materskú. Rodičovská dovolenka mi skončila 11.4.2023. Zároveň som dala výpoveď. Do konca mesiaca mi beží výpovedná lehota a čerpám dovolenku.

Od 1.5.2023 oficiálne nezamestnaná. V týchto dňoch som prišla na to, že som opäť tehotná.

Mám ísť od 1.5.2023 na úrad práce na pol roka, keďže mám nárok na dávku v nezamestnanosti?

Je pre mňa výhodnejšie ísť na PN?

Ak budem na úrade práce, mám nárok na tehotenské?

A ak budem PN, nebude mi to kaziť vymeriavací výmer na materskú?

A keď skončím tu ďalšiu rodičovskú dovolenku o tri roky, už vlastne nebudem mať nárok na dávku v nezamestnanosti, ak nebudem mať žiadny príjem iba rodičovský?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak by ste išli hneď na PN, úrad práce by Vás nezaevidoval. Resp. zaevidoval až po skončení PN. Ak by ste nešli na PN hneď ale najprv na úrad práce, tak podpora môže byť vyplácaná maximálne 6 mesiacov odo dňa zaradenia do evidencie uchádzačov o zamestnanie. Toto poskytovanie by sa prerušilo za dni, ak by ste išli napr. na PN.

Výška nemocenskej dávky je 55 % z vymeriavacieho základu (prvé tri dni 25%) a výška dávky v nezamestnanosti je 50 % vymeriavacieho základu.

PN Vám neovplyvní výpočet tehotenského, ani materského. Tehotenské môžete poberať aj s inou dávkou zo SP. Budete mať nárok na aj na tehotenské aj na materské z ochrannej lehoty, či budete na PN, či na UP.

Pri nároku na podporu musíte splniť podmienku, že ste v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie boli poistená v nezamestnanosti najmenej dva roky - 730 dní. Túto podmienku pokiaľ budete poberať iba rodičovský príspevok do troch rokov dieťaťa už nesplníte a nebudete mať nárok.

S prianím pekného dňa,
Lenka