Mám ako študentka vysokej školy nárok na materský príspevok?

Zodpovedané
9. mar 2024

Dobrý deň,

aktuálne som študentkou VŠ. Prvý stupeň štúdia na VŠ som úspešne ukončila v júni 2023. Môj posledný pracovný pomer na klasickú zmluvu so všetkými odvodmi bol od 01.02.2021 do 17.04.2023. Predpokladaný termín pôrodu je v polovici júna 2024. Neviem či spĺňam podmienku byť nemocensky poistená 270 dní pred termínom nástupu na materskú.

V SP mi pani odpovedať nevedela, nakoľko to vraj od okienka zistiť nevie. Mám si podať žiadosť a následne dostanem odpoveď. Ak mi však nevznikne nárok na materské, chcela by som si ešte potrebný počet dní platiť dobrovoľné odvody.

Vzniká mi podľa Vás na základe predošlého pracovného pomeru nárok na materský príspevok?

Ak áno, ako sa bude rátať?

Bude to ako priemer z platu za rok 2023 alebo minimálny?

Ďakujem

Dobrý deň,

v polovici júna budem teda kalkulovať s dňom 15.6.

Podľa dátumovej kalkulačky obdobie medzi 16.6.2022 a 17.4.2023 = dňom pôrodu je 305 dní. 16.6.2022 = posledné dva roky od predpokladaného dňa pôrodu, 17.4.2023 ukončenie pracovného pomeru.

Nástup na materskú by mohol byť 4.5.2024 (môže sa Vám to posunúť, neuvádzate presný dátum) 05.05.2022 do 17.04.2023 je 347 dní.

Už pri nástupe na materskú by Vám mohol vzniknúť nárok na materské z ochrannej lehoty, pokiaľ ste otehotneli do pol roka od skončenia nemocenského poistenia. Je to na hrane, overte si to. Potom by sa Vám materská počítala z rozhodujúceho obdobia roka 2022.

S prianím pekného dňa,
Lenka