Mám ísť pracovať, ak otehotniem pred dovŕšením 3 rokov prvého dieťaťa?

Zodpovedané
24. júl 2023

Dobrý deň,

momentálne som na rodičovskej dovolenke so synom, ktorý bude mať v máji 2024 tri roky. Som zamestnaná na trvalý pracovný pomer na dobu neurčitú.

Ak by som otehotnela 2-3 mesiace pred dovŕšením jeho 3 rokov, mala by som teda normálne nastúpiť do zamestnania, aj keď len na pár mesiacov?

Ak by som skončila PN, ako by sa mi počítala výška materskej?

Ďakujem

Dobrý deň,

medzi koncom rodičovskej dovolenky a začiatkom materskej dovolenky sa môžete vrátiť do práce, alebo čerpať dovolenku, alebo ísť aj na PN.

Ak budete na PN, tak PN Vám neovplyvní výpočet materskej. Pokiaľ by ste nastúpili na materskú v roku 2025, tak rozhodujúcim obdobím bude rok 2024. Ak by ste v predchádzajúcom roku (2024) nemali z tohto pracovného pomeru žiadny príjem (okrem PN), materská sa určí z pravdepodobného vymeriavacieho základu, ktorý nahlasuje zamestnávateľ, ale nemala by byť nižšia ako tá predchádzajúca. To isté platí, aj keby ste nastúpili na materskú ešte počas roku 2024, len rozhodujúce obdobie by bol rok 2023.

S prianím pekného dňa,
Lenka