Mám nárok na daňový bonus na 2 deti počas materskej dovolenky?

Zodpovedané
3. nov 2023

Dobrý deň,

chcel by som sa poradiť ohľadom daňového bonusu na deti.

Od 1. januára 2023 do konca júna som pracoval, kde som každý mesiac dostával plnú sumu daňoveho bonusu na dieťa 140 EUR. Od 1.7.2023 som prešiel na materskú dovolenku a budem doma do konca roka 2023. Z práce mi chodia výplatné pásky každý mesiac 0 EUR, teda nepoberám už ani daňový bonus na 1 dieťa, keďže ma vypláca sociálna poisťovňa. V júli sa narodilo druhé dieťa, ktoré som zaevidoval do práce, aby som poberal daňový bonus aj na 2 dieťa.

Mám nárok vo februári 2024 na daňový bonus za obidve deti v daňovom priznaní?

Prvých 6 mesiacov v roku 2023 som zarábal v priemere 1500 EUR v hrubom. Ak na to nárok mám a výjde mi plný daňovy bonus pri 2 deťoch, čo je 280 EUR, tak by to malo byť za tých 6 mesiacov od júla spolu 1680 EUR plus k výplate.

Ďakujem

Dobrý deň,

po skončení roka môžete požiadať zamestnávateľa o ročné zúčtovanie dane, kde si môžete uplatniť daňový bonus (DB). Žiadosť o ročné zúčtovanie sa podáva do 15. februára. Výška DB sa prepočíta podľa celoročného príjmu a pokiaľ bol príjem vyšší môže sa doplatniť nárok na DB aj na mesiace, za ktoré nebol DB vyplatený. Alebo si podáte Daňové priznanie a v ňom o DB požiadate vo vypočítanej výške podľa Vášho príjmu.

S prianím pekného dňa,
Lenka