Mám nárok na dávku v nezamestnanosti po návrate zo zahraničia?

Zodpovedané
27. feb 2023

Dobrý deň,

chcel by som sa informovať ohľadom nároku dávky v nezamestnanosti. Za posledné štyri roky som bol zamestnaný 4 roky a poistený 4 roky (3,5 roka na Slovensku a 6 mesiacov vo Švajčiarsku). Posledné zamestnanie bolo vo Švajčiarsku. Na úrade práce som prihlásený od 3. novembra 2022 a zároveň som požiadal sociálnu poisťovňu o dávku v nezamestnanosti.

Sociálna poisťovňa prerušila konanie ohľadom nároku na dávku v nezamestnanosti, pretože úrad zo Švajčiarska neposlal potrebné formuláre o tom, že som tam bol poistený.

Ak sa nepodarí vyžiadať zo záhraničia potrebné formuláre, bude mi uznaná dávka v nezamestnanosti z obdobia odpracovaného na Slovensku?

Spĺňam podmienky, čo sa týka poistenia 730 dní za posledné 4 roky.

Ďakujem

Dobrý deň,

o dávku v nezamestnanosti je lepšie požiadať v zahraničí, nakoľko ste tam mali posledné zamestnanie. Keďže ste požiadali už tu na SK, tak sociálna poisťovňa bude preverovať Vaše poistenie v zahraničí. A ak ste ho nezdokladovali a ešte aj preverujú centrá záujmov. Na základe toho čo overia, Vám potom môžu uznať podporu v nezamestnanosti aj nemusia.

Viď napr.:
https://www.socpoist.sk/zivotne-situacie/praca-...

S prianím pekného dňa,
Lenka