Mám nárok na dovolenku po návrate z materskej a rodičovskej dovolenky?

Zodpovedané
1. feb 2024

Dobrý deň,

som zamestnaná ako učiteľka v základnej škole. V roku 2020 som vyčerpala dovolenku a pracovala som do konca septembra 2020. Október, november až do 17.12.2020 som bola na PN - rizikovom.

Od 18.12.2020 som nastúpila na materskú dovolenku, ktorá trvala do 13.08.2021. Následne som nastúpila na rodičovskú dovolenku, ktorá končí dňom 29.01.2024, kedy bude mať moje dieťa 3 roky.

Mám nárok na dovolenku po návrate z materskej a rodičovskej dovolenky?

Emailom mi chodia z práce výplatne pásky a je na nich zostatok dovolenky 0.

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

nárok na dovolenku máte počas materskej dovolenky. Počas rodičovskej dovolenky už nie. Dovolenka sa za neodpracovaných prvých 100 dní sa kráti o 1/12, za ďalších 21 dní ďalšia 1/12.

V roku 2020 ste boli na PN cca 55 pracovných dní, čo je menej ako 100 dní. Preto sa dovolenka za tento rok nebude krátiť. Máte nárok na celoročnú dovolenku. Záleží koľko dní ste z celoročného nároku vyčerpali.

V roku 2021 ste boli na rodičovskej dovolenke cca 95 pracovných dní (ostatné dni ste boli na materskej), čo je menej ako 100 dní. Preto sa dovolenka za tento rok nebude krátiť. Máte nárok na celoročnú dovolenku.

Za rok 2022 a 2023 = 0 dní dovolenky, nakoľko ste boli iba na rodičovskej dovolenke.

S prianím pekného dňa,
Lenka