Mám nárok na materskú a tehotenskú dávku, keď budem na úrade práce?

Zodpovedané
5. sep 2023

Dobrý deň,

mám otázku ohľadom materskej dávky. Vo štvrtok 31.8.2023 som dala v práci výpoveď. Mám odpracovaných cca 6 rokov (u iných zamestnávateľov, ale zamestnania na seba nadväzovali). K aktuálnemu zamestnávateľovi som nastúpila 01.01.2023, výpoveď podaná 31.08.2023 a výpovedná doba je do 30.09.2023. Tým pádom by som sa mala hlásiť od 1.10.2023 na úrade práce.

Mám nárok na materskú dávku?

Z čoho mi bude vypočítaná, keď budem aj na úrade práce?

Podľa môjho názoru, na dávku by som nárok mala mať, nakolko budem v ochrannej lehote. Nástup na materskú dovolenku mám v decembri.

Mám po nástupe na úrad práce nárok aj na poberanie tehotenského?

Ďakujem

Dobrý deň,

budete mať nárok na tehotenské/materské z ochrannej lehoty.

Dávka v nezamestnanosti neovplyvní výšku materskej. Tehotenské môžete poberať aj s inou dávkou zo SP. Ale počas materskej už nie je možné súbežne poberať aj dávku v nezamestnanosti.

Rozhodujúce obdobie sa určí vzhľadom ku dňu ukončenia nemocenského poistenia k 30.09.2023. Ak sa poistné na nemocenské poistenie platilo u druhého zamestnávateľa najmenej za 90 kalendárnych dní, tak rozhodujúce obdobie bude obdobie od vzniku nemocenského poistenia (začiatok nového TPP) do konca trvania pracovného pomeru.

S prianím pekného dňa,
Lenka