Mám nárok na materskú dávku, keď som od 10/2021 evidovaná na úrade práce?

Zodpovedané
24. jan 2024

Dobrý deň,

niekde som čítala, že materská môže byt vyplácaná aj ak som evidovaná na úrade práce. Na úrade práce som evidovaná od 10/2021 a pred prvým tehotenstvom pri prvom dieťati som mala vyplácanú matersku.

Je možné dostávať ju aj teraz, keď mám termín v apríli?

Alebo už nespĺňam podmienky?

Ďakujem

Dobrý deň,

budete mať nárok na poberanie rodičovského príspevku od narodenia dieťaťa.

Nárok na tehotenské a materské Vám nevznikne, nakoľko už dávno nie ste v ochrannej lehote, nemáte aktívne nemocenské poistenie a ani za posledné dva roky pred pôrodom 270 dní nemocenského poistenia.

V určitých prípadoch môže nárok na materské vzniknúť aj počas evidencie na ÚPSVaR, ale v tom prípade matka musí byť ešte v ochrannej lehote, alebo byť dobrovoľne poistená.

S prianím pekného dňa,
Lenka