Mám nárok na materskú dovolenku, keď mi netrvá pracovný pomer?

Zodpovedané
10. júl 2023

Dobrý deň,

som na rodičovskej dovolenke s 10-mesačným synom. Pracovný pomer už nemám, na materskú som išla cca 15.7.2022 a zmluva mi skončila 30.9.2022.

Ak otehotniem tento rok, budem mať nárok na materskú a tehotenské?

Ak nie, oplatilo by sa mi dobrovoľne sa poistiť?

Ďakujem

Dobrý deň,

nakoľko Vám pracovný pomer skončil, už nie ste na rodičovskej dovolenke, iba poberáte rodičovský príspevok.

Momentálne by ste nemali nárok na materské.

Pri ďalšom tehotenstve potrebujete mať aktívne nemocenské poistenie pred nástupom na tehotenské/materské. Dobrovoľným nemocenským poistením alebo zamestnaním sa túto podmienku splníte. Zároveň by ste museli byť nemocensky poistená najmenej 270 dní v posledných dvoch rokoch pred začiatkom 27. týždňa pred očakávaným dňom pôrodu (v 13. týždni) = tehotenské. Materské 270 dní v posledných dvoch rokoch pred pôrodom. Do doby nemocenského poistenia sa započítava nielen doba aktuálneho nemocenského poistenia, ale aj ukončené nemocenské poistenia v období dvoch rokov dozadu (pred pôrodom).

S prianím pekného dňa,
Lenka