Mám nárok na poberanie dávky, ak sa pôjdem zahlásiť na úrad práce hneď po skončení rodičovskej?

Zodpovedané
6. dec 2023

Dobrý deň,

chcela by som sa informovať, na čo mám nárok po skončení rodičovskej dovolenky. Pracovala som skoro 7 rokov v jednej firme, potom sme sa dohodli na skončení pracovného pomeru. Skôr než sa pracovný pomer skončil som otehotnela. Po skončení pracovného pomeru som išla na PN z dôvodu rizikového tehotenstva, následne na materskú a rodičovskú dovolenku.

Mám nárok na poberanie dávky v nezamestnanosti, ak sa pôjdem zahlásiť na úrad práce hneď po skončení rodičovskej dovolenky?

Chceli by sme mať ešte jedno dieťa.

Ak by mi hrozilo opäť rizikové tehotenstvo, mala by som vôbec nárok na nejaké nemocenské?

Ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ Vám od ukončenia pracovného pomeru uplynú 2 roky a až po nich sa pôjdete evidovať na ÚPSVaR, tak už Vám nevznikne nárok na podporu. Nesplníte podmienku 730 dní poistenia v nezamestnanosti za posledné 4 roky.

Zaevidovať sa na ÚPSVaR je potrebné do dvoch rokov od skončenia pracovného pomeru.

Nárok na nemocenské nebudete mať, nakoľko momentálne nie ste nemocensky poistená, ani dobrovoľne, ani ako zamestnanec. Tým pádom nebudete mať nárok ani na prípadné materské, tam je ešte potrebné mať 270 dní nemocenského poistenia za posledné dva roky.

S prianím pekného dňa,
Lenka