Mám nárok na preplatenie mzdy za výpovednú dobu?

Zodpovedané
7. jan 2024

Dobrý deň,

od 31.7.2017 som bola zamestnaná v istej firme, ktorá ale minulý rok skrachovala a dostala som výpoveď, ktorú poslal správca. Vo výpovedi je uvedené, že mám 3-mesačnú výpovednú lehotu, čo znamená, že do marca. Momentálne som na rodičovskej dovolenke, ktorá mi trvá do novembra 2025.

Mám nárok na preplatenie mzdy za výpovednú dobu, alebo len na odstupné a preplatenie dovolenky?

S manželom sa aktuálne snažíme o ďalšie dieťa, pôvodne som chcela mať reťazovú materskú dovolenku, no zatiaľ tehotná nie som a keďže sa to nedá naplánovať, neviem ani kedy budem.

Ako postupovať v takomto prípade, aby som neprišla o nárok na materskú?

Mám nárok na podporu?

Ďakujem

Dobrý deň,

ste na rodičovskej dovolenke, nepracujete, nevyplácajú Vám mzdu, preplatia Vám odstupné a zostatok nevyčerpanej dovolenky. Nárok na podporu budete mať, ale ak chcete, aby sa na Vás vzťahovala ochranná lehota, tak je potrebné, aby ste pred ukončením pracovného pomeru obnovili nemocenské poistenie. Napr. pár dní by ste čerpali dovolenku a následne by sa ukončil pracovný pomer. Musel by s tým súhlasiť zamestnávateľ. Mali by ste nárok na dávku v nezamestnanosti a zároveň, ak by ste do pol roka od skončenia pracovného pomeru otehotneli, mali by ste nárok na tehotenské aj materské z ochrannej lehoty.

S prianím pekného dňa,
Lenka