Mám nárok na príplatok počas soboty a nedele, keď robím v kuse 9 dní?

Zodpovedané
2. apr 2023

Dobrý deň,

pracujem na turnus. Som 9 dní v práci od pondelka do utorka, teda aj sobotu a nedeľu. Následne mám 5 dní voľna.

Mám nárok na príplatok počas soboty a nedele?

Keď mám 5 dní voľna a mám paragraf, zamestnávateľ ho nechce preplatiť.

Ďakujem

Dobrý deň,

nárok a výšku príplatku za prácu vo sviatok, za prácu v sobotu a nedeľu upravuje § 122, § 122a, § 122b, § 123 Zákonníka práce.

Nárok na príplatok za prácu v sobotu, v nedeľu, príplatok za prácu v noci má zamestnanec pracujúci:

  • na základe trvalého pracovného pomeru - na základe pracovnej zmluvy,
  • na základe dohody o práci vykonávanej mimo pracovného pomeru - na základe dohody o pracovnej činnosti, dohody o vykonaní práce a dohody o brigádnickej práci študentov.

Mali by ste mať nárok na príplatky.

Ak ste absolvovali vyšetrenie v čase voľna, teda v dňoch, kedy nemáte zmenu, za realizované návštevy v týchto dňoch Vám neprislúcha náhrada mzdy ako pri dňoch, keď máte zmenu.

S prianím pekného dňa,
Lenka