Mám nárok na súbeh dvoch materských?

Zodpovedané
24. mar 2024

Dobrý deň,

mám TPP a od apríla môžem ísť na dohodu, kde budem mať prácu z domu. Túto dohodu už mám naplánovanú a dohodnutú už dlhší čas ešte predtým ako som zistila, že som tehotná. V septembri idem na materskú dovolenku.

Nemocenské mám zaplatené celé dva roky dozadu. Aj overené na Sociálnej poisťovni. Na TPP zarábam minimálnu mzdu. Pri dohode budem mať zárobok podľa toho aká budem šikovná, ale určite sa budem snažiť, aby to bolo čo najviac. Je to dobre platené a určite to bude okolo 1200 EUR mesačne v hrubom.

Pýtala som sa, vraj aj z dohody mi bude platené aj nemocenské do sociálky.

Mám nárok na súbeh dvoch materských aj z TPP aj z dohody?

Vôbec to nie je špekulácia pred materskou. Dohoda už bola dohodnutá dlhšie a rátajú so mnou. Vedia aj to, že som tehotná. Práca je home office a nevadí im to.

Mohla by sociálka mať nejaké podozrenie, že chcem špekulovať?

Ten TPP rušiť nechcem, keďže chcem mať istotu po materskej.

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

o materské požiadate iba z jedného pracovného pomeru/TPP a z neho sa materské aj vypočíta.

Ak by Vám trvalo nové zamestnanie/dohoda u iného zamestnávateľa aj pred nástupom na novú materskú a aj z tejto dohody by ste splnili 270 dní nemocenského poistenia (prípadne iného, keď aj ukončeného nemocenského poistenia okrem prvého zamestnania), tak až v takomto prípade by nastal súbeh dvoch materských. Do pôrodu 270 dní zo samotného nového zamestania nesplníte.

S prianím pekného dňa,
Lenka