Mám nárok na tehotenské, ak som momentálne na úrade práce a poberám dávku v nezamestnanosti?

Zodpovedané
24. mar 2024

Dobrý deň,

som evidovaná na úrade práce od 22.11.2023. Dovtedy som bola zamestnaná na TPP od 1.2.2017.V septembri 2020 som odišla na materskú a rodičovskú dovolenku, na ktorej som bola novembra 2023 a následne som sa hlásila na úrade práce. Aktuálne som v 13. týždni tehotenstva.

Mám nárok na tehotenské, ak som momentálne na úrade práce a poberám dávku v nezamestnanosti?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

záleží kedy Vám skončilo nemocenské poistenie. Nemocenské poistenie počas RD je prerušené a záleží či sa obnovilo.

Ak ste po skončení rodičovskej dovolenky mali obnovené nemocenské poistenie, napr. čerpaním dovolenky pred skončením pracovného pomeru, v takomto prípade by sa Vám mohli zahrnúť do potrebných dní nemocenského poistenia aj časť z pracovného pomeru, ktorý by do daného obdobia spadal. Mali by ste nárok na tehotenské/materské z ochrannej lehoty, nakoľko ste najneskôr do pol roka od ukončenia nemocenského poistenia (skončenia pracovného pomeru) otehotneli.

Ak ste nemali obnovené nemocenské poistenie po skončení RD, tak je potrebné pre prípadne novú materskú nanovo získať 270 dní nemocenského poistenia do pôrodu, aby by ste mali nárok na materské. Ak ste nemali obnovené nemocenské poistenie, tak nemocenské poistenie zaniklo v deň, kedy aj skončila materská dovolenka.

S prianím pekného dňa,
Lenka