Mám nárok na tehotenskú dávku, keď mám odpracovaných iba pár mesiacov na Slovensku?

Zodpovedané
10. apr 2024

Dobrý deň,

na Slovensku pracujem od 4.10.2023, predtým som pracovala 9 rokov iba vo Švajčiarsku. Požiadala som si o tehotenskú dávku 3.1.2024 s tým, že keď som otehotnela volala som na Infolinku Sociálnej poisťovne ako to je, že či mám vôbec nárok. Tam mi bolo povedané, že stačí ak doložím formulár E104 a dávka mi bude priznaná.

K žiadosti som samozrejme doložila formulár, kde mi po týždni zacolal pracovník zo Sociálnej poisťovne a vraj mám doložiť originál formuláru E104 a nič viac netreba, tak som samozrejme volala do Švajčiarska, aby mi ho poslali poštou. Priniesla som ho do SP a po pár dňoch mi opäť pracovník volal, že to zamietli a musia si to dodatočne preveriť a predlžuje sa lehota o 60 dní. Vyplnila som im Žiadosť o vystavenie formulár z EÚ, kde som im presne vypísala, kde som bola nemocensky poistená. Včera mi prišlo rozhodnutie, že sa konanie prerušuje, pretože neboli zdokladované 270 dní so Švajčiarskom.

Na moju otázku aký formulár potrebujú, mi pracovník Sociálnej posiatovne samozrejme nevedel odpoveď. Ale treba doložiť papiere ale aké tak to Sociálny pracovník nevie a odpovedal asi takto: Ja nemôžem vedieť všetko.

Viete mi poradiť?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

dobu poistenia v inom štáte sa preukazuje prostredníctvom formulára E 104, poprípade SED S 041.

S prianím pekného dňa,
Lenka