Mám nárok na výpočet materskej dovolenky z hrubého priemerného príjmu od zamestnávateľa?

Zodpovedané
18. aug 2023

Dobrý deň,

so zamestnávateľom som ukončila pracovný pomer. Išlo o dohodu o ukončení pracovného pomeru s 2-mesačným odstupným a stojí tam:

A) Zamestnanec nepožadoval uvedenie dovú ukončenia pomeru.
B) Pracovný pomer sa nekončí paragrafom 63 ods 1 písm.a) až c).

Dohoda nijakým spôsobom nezmenuje materskú.

Mám nárok na výpočet materskej dovolenky z hrubého priemerného príjmu od zamestnávateľa?

Ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ máte v dohode uvedené, že sa nejedná o skončenie pracovného pomeru podľa §63 ods 1 písm.a) až c) = nebudete mať nárok na odstupné. Taktiež ak máte uvedené, že nepožadujete uvedenie dôvodu ukončenia pracovného pomeru, tiež Vám nemusí byť vyplatené odstupné.

Ak ste podali dohodu o ukončení pracovného pomeru vy, tak nebudete mať nárok na odstupné.
https://www.autora.sk/zz/2001/311/#76_Odstupn

Čo sa týka výpočtu materskej, záleží ako dlho trval pracovný pomer. Ak napr. od roku 2021 a na materskú nastúpite v roku 2023, materská sa bude počítať z príjmu za rok 2022. Bez ohľadu na to, ako sa skončil pracovný pomer.

S prianím pekného dňa,
Lenka