Mám nárok poberať materskú, ak by som v čase evidencie na úrade práce po ukončení pracovného pomeru otehotnela?

Zodpovedané
19. feb 2024

Dobrý deň.

Rada by som sa informovala ohľadom možnosti poberania materskej dávky pri druhom dieťati. Od apríla 2024 mi končí pracovný pomer, ktorý trval od roku 2018 a nastupujem do evidencie nezamestnaných na úrade práce. Medzi rokmi 2021 - 2024 som poberala s prvým dieťatom materskú a následne rodičovskú dávku.

Mám nárok znova poberať materskú, ak by som v čase evidencie na úrade práce po ukončení pracovného pomeru otehotnela?

Musím znova odpracovať minimálne 270 dní, z ktorých sa druhá materská dávka vypočíta?

Ďakujem

Dobrý deň,

podstatné bude, kedy Vám zanikne nemocenské poistenie.

Pokiaľ by ste si pred skončením pracovného pomeru neaktivovali nemocenské poistenie (napr. čerpaním dovolenky), tak by Vám zaniklo dňom nástupu na rodičovskú dovolenku. V takomto prípade, aby ste mali nárok na nové materské, budete musieť mať nových 270 dní nemocenského poistenia. To isté platí aj pre tehotenské.

Ak by ste čerpali dovolenku a aktivovali takto nemocenské poistenie pred skončením pracovného pomeru a ak by ste otehotneli do pol roka od skončenia pracovného pomeru, mohli by ste byť v ochrannej lehote a mali nárok na tehotenské/materské.

S prianím pekného dňa,
Lenka