Mám po skončení rodičovskej dovolenky nárok na odstupné?

Zodpovedané
6. jún 2023

Dobrý deň,

potrebovala by som poradit ohľadom skončenia rodičovskej dovolenky a ďalšieho postupu.

Od 04/2015 som zamestnaná, od 07/2020 som bola na materskej a v zápätí na rodičovskej dovolenke. 10/2021 spolocnosť, v ktorej som pracovala kúpila konkurenčná spoločnosť, ktorá prebrala aj zamestnancov.

8/2023 mi končí rodičovská dovolenka. Hneď mi povedali, že skrátené úväzky neposkytujú. Pracovný čas je stanovený a mám si rozmyslieť, že či to bude vhodné pre mňa. Pripadá mi to tak, že chcú, aby som podala výpoveď.

Mám po tých odpracovaných rokoch nárok na odstupné?

U nich som vlastne žiadne papiere a ani dodatky nepodpisovala.

Nemali by mi dať na výber či chcem zostať?

Ďakujem

Dobrý deň,

pracovná zmluva teda nezanikla, len sa zmenil zamestnávateľ. Ako zamestnanec ste o tejto zmene mali dostať Oznámenie o prechode práv a povinností vyplývajúcich z pracovnoprávneho vzťahu, pokiaľ sa Vám nemenili podstatné náležitosti pôvodnej zmluvy (miesto výkonu, druh práce, pracovná doba, mzdové podmienky). V prípade, že by sa zmenili, nový zamestnávateľ musí s Vami spísať dodatok k pôvodnej pracovnej zmluve, kde budú tieto zmeny vymenované. Ak sa výrazne zmenia pracovné podmienky, nemusíte s nimi súhlasiť. Mohlo by ísť o výpoveď z nadbytočnosti. Ďalej záleží od toho, akou formou sa Vám skončí pracovný pomer.

Zákonník práce, §76 Odstupné

Nárok na odstupné zo Zákonníka práce vzniká v týchto prípadoch:

  • Zamestnávateľ sa zrušuje bez nástupcu a firma končí svoju činnosť.
  • Zamestnávateľ sa premiestňuje a zamestnanec nesúhlasí so zmenou miesta výkonu práce.
  • Zamestnávateľ uskutočnil organizačné zmeny a zamestnanec sa stal nadbytočným.
  • Ak zamestnanec stratí dlhodobú spôsobilosť vykonávať prácu pre nepriaznivý zdravotný stav potvrdený zdravotným posudkom.
  • Ak zamestnanec nemôže vykonávať prácu kvôli pracovnému úrazu alebo choroby z povolania.


Ak pôjde o VÝPOVEĎ, tak budete mať nárok na odstupné v sume:
a) Priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dva roky a menej ako päť rokov.
b) Dvojnásobku priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej päť rokov a menej ako desať rokov.

Ak pôjde o DOHODU, tak budete mať nárok na odstupné v sume:
a) Priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval menej ako dva roky.
b) Dvojnásobku priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dva roky a menej ako päť rokov.
c) Trojnásobku priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej päť rokov a menej ako desať rokov.

Neodporúčam Vám podpisovať dohodu o skončení pracovného pomeru bez toho, aby v dohode bol výslovne uvedený dôvod výpovede, aby nebol problém s odstupným.

Ak by ale zamestnávateľ s Vami ukončil pracovný pomer výpoveďou, zároveň by Vám plynula aj výpovedná lehota. Zamestnávateľ by Vám vyplatil odmenu aj za mesiace, počas ktorých by výpovedná doba plynula a následne aj odstupné.

Ak však výpoveď dáte vy ako zamestnanec, nárok na odstupné nevzniká.

Podľa Zákonníku práce zamestnávateľ vyplatí odstupné v najbližšom výplatnom termíne od skončenia pracovného pomeru, pokiaľ by ste sa nedohodli inak.


S prianím pekného dňa,
Lenka