Mám pri ročnom zúčtovaní nárok na doplatenie daňového bonusu?

Zodpovedané
29. jan 2024

Dobrý deň,

za rok 2023 som mala minimálnu mzdu 570 EUR v hrubom. Na dve deti som dostávala daňový bonus cca 133 EUR.

Mám pri ročnom zúčtovaní nárok na doplatenie daňového bonusu?

Manžel robí v zahraničí a dane odvádza tam. Bývame v spoločnej domácnosti na SR.

Môže si on požiadať o doplatenie daňového?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak ste si po celý rok uplatňovali DB na deti vy, potom vy podáte daňové priznanie a v ňom zahrniete manželov príjem. Manžel ak je rezident SR (občan, ktorý má na území SR trvalý pobyt, bydlisko, alebo sa tu obvykle zdržiava aspoň 183 dní v príslušnom kalendárnom roku), je povinný vysporiadať si v SR svoj celosvetový príjem. Tzn. príjem plynúci zo zdrojov na území SR ako aj príjem zo zdrojov v zahraničí. Ak by jeden z Vás požiadal o odklad podania DP, potom je potrebné aby aj ten druhý požiadal o odklad tiež.

S prianím pekného dňa,
Lenka