Mám sa kvôli materskej zamestnať na trvalý pracovný pomer?

Zodpovedané
29. máj 2023

Dobrý deň,

celé roky som pracovala na TPP a posledných 8 mesiacov som pracovala bez zmluvy. Chceli sme ušetriť, kedže sme mali vlastný podnik. Minulý týždeň som však prišla na to, že som tehotná. Momentálne v 8. týždni.

Budem mať nárok na materskú?

Za tie 2 roky som bola nemocensky poistená 270 dní.

Mám sa pre istotu zamestnať na TPP pokým nebude vidno bruško?

Budem potom v ochrannej dobe?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

potrebujete mať aktívne nemocenské poistenie pred nástupom na tehotenské/materské.

Dobrovoľným nemocenským poistením alebo zamestnaním sa túto podmienku splníte.

Zároveň musíte byť nemocensky poistená najmenej 270 dní v posledných dvoch rokoch pred začiatkom 27. týždňa pred očakávaným dňom pôrodu (v 13. týždni) = tehotenské. Materské 270 dní v posledných dvoch rokoch pred pôrodom.

Podľa Zákonníka práce je zamestnankyňa považovaná za tehotnú, keď o tom písomne informuje zamestnávateľa. Až predložením tohto oznámenia s lekárskym potvrdením začína plynúť zamestnankyni ochranná doba.

S prianím pekného dňa,
Lenka