Mám sa odhlásiť z platenia dobrovoľných odvodov počas materskej dovolenky?

Zodpovedané
22. aug 2023

Dobrý deň,

som SZČO a na materskú idem z dobrovoľných odvodov.

Budem ich musieť platiť aj naďalej?

V SP som zároveň so žiadosťou o materské podala aj čestné prehlásenie, že počas poberania materskej nebudem vykonávať svoju živnosť. Dobrovoľné odvody som si platila z maximálneho vymeriavacieho základu - aj nemocenské aj dôchodkové.

Treba sa z nich odhlásiť hneď na začiatku materskej alebo až ku dnu skončenia?

Ďakujem

Dobrý deň,

poistné na dobrovoľné nemocenské poistenie neplatíte počas celého obdobia, za ktoré sa Vám poskytuje materské, PN či OČR.

Kým budete poberať materské, odhlasovať sa z DNP nemusíte.

S prianím pekného dňa,
Lenka