Mám si najskôr vyčerpať zostatok dovolenky?

Zodpovedané
24. sep 2023

Dobrý deň,

22.10.2023 mi končí rodičovská dovolenka. Pracovný pomer stále trvá. Keďže mi dieťa nezobrali do škôlky, tak som nútená dať výpoveď a ísť na úrad práce.

Je dobré si najskôr vyčerpať zostatok dovolenky, aby som si za jedno predĺžila čas nástupu na podporu a za druhé ziskala maximum?

Alebo na tom nezáleží?

S dieťaťom musím byť až do septembra 2024, kedy nastúpi do škôlky. Po vyčerpaní podpory, budem musieť byť osoba starajúca sa o dieťa do 6 rokov, ale bez príjmu. Preto uvažujem nad vyčerpaním celej dovolenky, aby som si to aspoň o ten cca mesiac oddialila.

Uvažujem takto správne?

Ďakujem

Dobrý deň,

predpokladám, že podáte dohodu o skončení pracovného pomeru ku konkrétnemu dňu, s ktorou bude zamestnávateľ súhlasiť. V tomto prípade sa nejedná o výpoveď.

Ak si chcete navýšiť dávku v nezamestnanosti, je potrebné po dohode so zamestnávateľom pred skončením pracovného pomeru čerpať jeden - dva dni dovolenky a ostatné dni ponechať na preplatenie.

Ak si chcete natiahnuť dobu trvania pracovného pomeru, tak sa dohodnúť po skončení RD na vyčerpanie všetkej dovolenky a skončiť pracovný pomer až po jej vyčerpaní.

S prianím pekného dňa,
Lenka