Mám si vyčerpať dovolenku a nejaký čas pokryť neplateným voľnom?

Zodpovedané
19. nov 2023

Dobrý deň,

chceli sme stihnúť reťazovú materskú, ale nepodarilo sa. Zrejme nám to vyjde ako koniec rodičovskej, následne nejaký "voľný čas " niekoľko mesiacov a potom nástup na materskú.

Je možné tento čas vyplniť nasledovne?

Vyčerpať si dovolenku na nejaký čas, možno mesiac a potom dva - tri mesiace pokryť neplateným voľnom. Mne sa žiaľ neoplatí vracať sa na pár mesiacov do práce.

Ako toto ovplyvní moju materskú dávku?

Ak nastúpim v 2024, tak budú do úvahy brať môj teoretický plat za 2023 (hrubú mzdu) a vznikne nárok na tehotenskú dávku?

Je to podľa Vás dobrý plán?

Moja doktorka nie je PN naklonená. Toľko dovolenky žiaľ nemám.

Ďakujem

Dobrý deň

nárok na tehotenské aj materské budete mať, ak pracovný pomer bude stále trvať. Buď nastúpite, prípadne budete čerpať dovolenku, či PN, kým prejdete na novú materskú.
PN Vám neovplyvní výšku materskej, ostatné možnosti ovplyvnia.

S neplateným voľnom musí súhlasiť zamestnávateľ, toto voľno nie je zamestnávateľ povinný poskytnúť. Skôr by ideálnejšie pripadala do úvahy PN (ak by sa jednalo o rizikové tehotenstvo), čerpanie dovolenky alebo vrátiť sa do práce.

S prianím pekného dňa,
Lenka