Mám za rok 2020 nárok na viac dní dovolenky?

Zodpovedané
23. jún 2023

Dobrý deň,

29.6.2020 som nastúpila na materskú, z toho roka mi ostalo 8 dní dovolenky. Do nástupu na MD som si čerpala 12 dní. Ešte nemám 33 rokov.

Mal by mi už ten rok vzniknúť nárok na ďalších 5 dní dovolenky, keďže 8/2020 som porodila dieťa?

Materskú som následne čerpala do 21.02.2021. Od 22.2.2021 RD do konca roka.

Mám aj za tieto dni kedy som mala materskú do 21.02.2021 nárok na nejaké dni dovolenky?

Ako sa to vypočíta?

Ja si myslím, že by som mala mať ešte 4 dni nárok za dané obdobie. Zamestnávateľ mi napísal, že mám nárok len tých 8 zvyšných dní za rok 2020.

Ďakujem

Dobrý deň,

za rok 2020 ste mali celoročný nárok na dovolenku mínus čerpané dni.
Dovolenka sa Vám môže ešte prepočítavať podľa dátumu počtu dní trvalej starostlivosti o dieťa v roku 2020, 2021, ak ste túto skutočnosť písomne oznámili zamestnávateľovi.
Za rok 2021 ste boli na MD cca 34 pracovných dní, krátenie môže byť až o 11/12 z ročného nároku, nárok = 20/12*1= 2 dni.
Za rok 2022 = 0.
Za rok 2020 ak ste starostlivosť o dieťa neoznámili zamestnávateľovi tak máte nárok 20-12 = 8 dní, a za rok 2021 ešte + 2 dni.

Nárok na dovolenku máte aj počas materskej dovolenky. Počas rodičovskej dovolenky už nie. Dovolenka sa za neodpracovaných prvých 100 dní sa kráti o 1/12, za ďalších 21 dní ďalšia 1/12.

Dovolenka zamestnanca, ktorý do konca príslušného kalendárneho roka dovŕši najmenej 33 rokov veku a zamestnanca, ktorý sa trvale stará o dieťa je najmenej päť týždňov (od 2020). Inak základná výmera sú štyri týždne.

S prianím pekného dňa,
Lenka