Mám zamestnanca, ktorý má živnosť popri zamestnaní. Aké daňové priznanie má podať?

Zodpovedané
18. feb 2024

Dobrý deň,

mám zamestnanca, ktorý má živnosť popri zamestnaní. Za rok 2023 nemal žiadny príjem zo živnosti. Živnosť mal pozastavenú od 6.1.2023.

Podáva daňové priznanie typ A alebo B?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

pozastavil živnostenské oprávnenie v priebehu zdaňovacieho obdobia. Ak neobnoví do lehoty na podanie daňového priznania za príslušné zdaňovacie obdobie, pre účely zistenia základu dane dochádza k skončeniu podnikania (§ 17 ods. 9 zákona o dani z príjmov) a daňovník uzatvára ku dňu pozastavenia živnosti účtovné knihy a má povinnosť upraviť základ dane v súlade s § 17 ods. 8 zákona o dani z príjmov.

Ak príjmy z podnikateľskej činnosti nedosiahol a ani neupravuje základ dane, ale akonáhle mal s touto činnosti nejaké výdavky (napr. platil odvody do sociálnej či zdravotnej poisťovne), teda by vykázal stratu, má už povinnosť si podať Daňové priznanie - § 32 Zákona o dani z príjmov - typ B. Ak neplatil ani odvody = nemal stratu, postačí DP typu A.

S prianím pekného dňa,
Lenka