Máme nárok na daňový bonus na dieťa na Slovensku, keď pracujeme v Čechách?

Zodpovedané
19. okt 2023

Dobrý deň,

s manželom pracujeme a žijeme v Čechách. Máme tu prechodný pobyt, ale trvalý pobyt máme na Slovensku. V ČR podávame aj daňové priznanie, kde si uplatňujeme zľavu na dieťa.

Máme nárok na daňový bonus na Slovensku, keď aj tam podávame daňové priznanie?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak splníte nároky, môžete poberať daňový bonus v Čechách podľa českej legislatívy. Na uplatnenie daňového bonusu na Slovensku, daňovník preukazuje splnenie podmienok zákona o dani z príjmov platného v SR.

V daňovom priznaní sa zohľadní výška príjmu v zahraničí a podľa toho sa prepočíta nárok na daňový bonus, pokiaľ ste rezidentom v SR. Za daňového rezidenta SR sa považujú osoby, ktoré majú v SR trvalý pobyt, alebo sa v SR zdržiavajú aspoň 183 dní v príslušnom kalendárnom roku.

S prianím pekného dňa,
Lenka