Manžel bude na materskej z trvalého pracovného pomeru. Môže počas tejto doby robiť z domu na živnosť?

Zodpovedané
23. nov 2023

Dobrý deň,

mám otázku na náš konkrétny špecifický prípad ohľadom otca na materskej.

Manžel nastupuje na materskú z TPP. Popri svojom zamestnaní má aktívnu živnosť, ktorú využíva príležitostne na podnikanie. Odvody zo živnosti neplatí.

Je možné túto živnosť využívať počas doby, keď bude na materskej so synom?

Jedná sa o prácu z domu, manžel sa bude plnohodnotne starať o syna.

Existuje hranica, ktorú môže maximálne zarobiť na živnosť počas tohto obdobia poberania materskej?

Je povinný platiť si odvody do Sociálnej poisťovne a zdravotné poistenie?

Ďakujem

Dobrý deň,

manžel môže ísť na materskú zo zamestnania, ale bude mať problém s priznaním materského, ak by mal počas materskej iné nemocenské poistenie.

Z pôvodnej pracovnej zmluvy nesmie mať žiadny príjem, môže byť súčasne SZČO. Materská sa môže priznať len vtedy, ak otec vie preukázať, že akým spôsobom je postarané o dieťa v dobe, keď je on v práci. V tom čase sa však o dieťa nesmiete starať vy - matka.

Čo sa týka odvodov do zdravotnej poisťovne počas MD, otec nemusí platiť. Ak však bude mať príjem zo živnosti po podaní Daňového priznania, môže mu vyjsť nedoplatok v rámci Ročného zúčtovania ZP. Pokiaľ doteraz neplatil odvody do Sociálnej poisťovni, tak nebude ani naďalej. Až po podaní Daňového priznania za rok 2023 v roku 2024 sa posúdi hranica jeho príjmu, po jej prekročení sa stane platiteľom odvodov do Sociálnej poisťovne.

S prianím pekného dňa,
Lenka