Manžel bude poberať rodičovský a ostáva robiť na skrátený úväzok. Bude za neho zamestnávateľ odvádzať odvody v plnej výške?

Zodpovedané
29. okt 2023

Dobrý deň,

som poberateľkou rodičovského príspevku z dôvodu neprijatia dieťaťa do spádovej MŠ. Manžel je zamestnaný na štandardný pracovný úväzok. Od decembra nastupujem do práce a na RD s dieťaťom pôjde manžel, pričom sa mu úväzok zmení na čiastočný, resp. skrátený.

Na ÚPSVaR nás upozornili, že je to pre nás nevýhodné, nakoľko manželovi bude vyplácaná nižšia suma rodičovského príspevku, keďže nepoberal materskú. Vraj mám nechať ako poberateľa rodičovského naďalej seba a kľudne môžem pracovať na plný pracovný úväzok.

Čo z toho bude vyplývať pre manžela?

Bude za neho zamestnávateľ naďalej odvádzať všetky odvody v plnej výške i napriek tomu, že bude na skrátenom úväzku?

Bude mať nejaké platobné povinnosti on?

Ďakujem

Dobrý deň,

popri poberaní rodičovského príspevku môžete neobmedzene pracovať. Vôbec nemusíte RP prehlasovať na manžela, zbytočne by ho mal v nižšej výške, kľudne môžete naďalej RP poberať vy.

Odvody zo zamestanania budú nezmenené, RP nemá na odvody vplyv.

S prianím pekného dňa,
Lenka