Manželka sa stará o nezaopatrené dieťa. Má pre mňa ako zamestnanca zmysel riešiť NČZD?

Zodpovedané
29. jan 2024

Dobrý deň,

manželka pracovala do polovice augusta 2023, potom išla na materskú dovolenku a od 19.9.2023 sa stará o nezaopatrené dieťa, ktoré sa vtedy narodilo.

Má pre mňa ako zamestnanca zmysel riešiť NČZD?

V práci mi povedali, že mám doniesť potvrdenie o príjme za 2023 z manželkinej práce zo SP.

Je to tak?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak jej vlastný príjem presahuje výšku nezdaniteľnej časti na manželku, tým pádom nezdaniteľná časť na manželku = 0.

Nezdaniteľná časť na manželku za rok 2023 je daná: 4500,86 EUR - vlastný príjem manželky. Do vlastného príjmu manželky sa započítava príjem zo zamestnania, PN, tehotenské aj materské.

Keby bol jej vlastný príjem nižší a splnila by ostatné podmienky, vtedy má význam sa touto možnosťou zaoberať.

S prianím pekného dňa,
Lenka